DTS – AC3 çevirisi

Bu makalede DTS kodeğini AC3 kodeğine çevirmeyi anlatacağım. Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki DTS (Digital Theater System) kodeğinin AC3’e nazaran çok çok daha kaliteli bir ses sunduğu. Eğer videoyu DTS kodekli olarak izlemek için gerekli donanımınız varsa bu seçeneği değerlendirmeniz. Günümüz koşullarında bu imkan olmadığı için aşağıdaki işlemleri yapmamız gerekiyor.

1. Öncelikle ihtiyaç duyduğumuz araçları edinmemiz ve sistemimize kurmamız gerekiyor. Aşağıda ihtiyaç duyulan programların tamamı ücretsiz lisans modeliyle lisanslanmışlardır. Kolaylıkla edinip sisteminize kurabilirsiniz.

1.1. K-lite Codec Pack
1.2. MKVToolnix
1.3. PopCorn MKV Audio Converter

İhtiyaç duyulan araç/programların açıklamaları :

1.1.a. Dosya adından da anlaşılacağı üzere bu paket ihtiyaç gerek çeviri esnasında gerekse video/ses dosyalarının bilgisayarımızdan izlenmesi esnasında ihtiyaç duyulan kütüphane dosyaları barındırıyor. Kurulum yaparken “Haali Video renderer” özelliklerini seçmeniz önerilir.

1.2.a. Bu program başlı başına bir araç. Tek başına kullanıldığında mkv dosyalarına alt yazı gömmek, dosyayı parçalara ayırabilmek gibi özellikleri bulunuyor. Programı kurma amacımız PopCorn MKV Audio Converter programı işlemleri yaparken bu araçla beraber gelen bazı araçlara ihtiyaç duyması. Kurulum yaparken kurulumu yapmak istediği yol adında (C:\Program Files\MKVToolnix) bir değişiklik yapmayın.

1.3.a. İşlemleri yaparken ihtiyaç duyduğumuz ana program. Çeviriyi bu program vasıtasıyla yapıyoruz. Program kurulduktan sonra bir dosya indirmeyi önerecek. Bu öneriyi kabul edin bir süre bekleyin, işlem tamamlandıktan sonra arayüzü kullanmanıza izin verecektir.

Programları sırasıyla ve belirtilen açıklamalara uygun olarak kurduktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen şekilde yapılandırıyoruz.

2. PopCorn MKV Audio Converter programının kullanımı

Resim yeniden boyutlandırılmıştır. Tam halini görmek için buraya tıklayın. Orijinal resim 907×498 boyutlarındadır.

“File Specification” bölümünde kaynak (“source file” *1) ve hedef (“target file” *2) dosyaları seçin. “Source file” kodek değişikliği yapmak istediğiniz video, “target file” ise işlem yapıldıktan sonra oluşacak olan dosya oluyor. Her hangi bir hataya karşı, kaynak dosyanın elinizde olmasında fayda olduğu için oluşacak dosyanın adını farklı girmeniz faydanıza olacaktır. Dosyayı tanımladıktan sonra sağ üst kısımda yer alan “Convert DTS tracks” *3 başlığında yer alan “Convert to Dolby Digital” *4 seçeneğini işaretleyin. Dosyada DTS kodeğininde kalmasını istiyorsanız “Preserve DTS track” *5 seçeneğini işaretleyin. Eğer DTS kodeğine ihtiyaç duymayacaksanız (yalnızca Dream’de izleme düşünceniz varsa ihtiyacınız şu an için yok demektir) bu seçeneği işaretliyse, işaretini kaldırın. “Bitrate” *6 için güzel bir 5.1 ses sisteminiz varsa “640” seçerseniz daha iyi ses örneklemesi anlamına (daha kaliteli ses) gelir. “DTS Decoder Library” *7 seçeneğinde “libav”‘ ı işaretleyin. Bu ayarları yaptıktan sonra “Run” *8 düğmesine tıklayın. Bilgisayarınızın yeteneklerine göre yaklaşık 10 – 15 dakika içerisinde işlem tamamlanacaktır. *5 te “Preserve DTS track” seçeneğini işaretlediyseniz oluşan dosyada, hem AC3 hemde DTS kodeği barınacağı için dosyanın büyüklüğü kaynak dosyadan büyük olacakdır. İşaretlemediyseniz dosya boyutu kaynak dosyadan daha küçük olacaktır.

3. Yapılan işlemin kontrolü

Aşağıda ki ekran görüntülerinde kodek değişikliği olmadan önce ve olduktan sonra ki medya bilgilerini görebilirsiniz.

3.1. Kodek değişikliği yapılmadan önceki medya bilgisi

3.2. Kodek değişikliği yapıldıktan sonra *5 “Preserve DTS track” seçeneğini işaretlendiyse görünen medya bilgisi

Resim yeniden boyutlandırılmıştır. Tam halini görmek için buraya tıklayın. Orijinal resim 725×753 boyutlarındadır.

3.2.1. İşlem sonrası oluşan AC3 kodeği bilgisi
3.2.2. Kaynak dosyamızda da yer alan DTS kodeğinin bilgisi

3.3. Kodek değişikliği yapıldıktan sonra *5 “Preserve DTS track” seçeneğini işaretlenmediyse görünen medya bilgisi

Gerek makalenin gerekse görsel içeriğin yeterince açıklayıcı olduğu düşüncesindeyim. Umarım anlatımı yapılan işlemleri sorunsuz halledebilirsiniz. Güle güle kullanın.

Not: Bu makale turkeyforum.com/satforum/ üyeleri/ziyaretçileri için hazırlanmıştır. Makalenin turkeyforum.com/satforum haricinden başka mecralarda kullanılması kaynak belirtilmesi koşuluyla serbesttir. Bu koşul yerine getirildiği sürece “kendi sitemizde/forumumuzda” kullanabilir miyiz? sorusu sormanıza gerek yoktur.

MytHoLoG 2008.11.19

Reklamlar